Yargı kararı bekleniyor: Ek MTV’de tahsilat yüzde 20’de kaldı

İlk taksidinin son ödeme tarihi 6 Eylül 2023’e kadar uzatılan ek MTV için 10 araç sahibinden 7’si AYM’nin kararını beklemeyi tercih etti. Ağustos sonu itibarıyla hedeflenen 16.3 milyar TL’lik tahsilatın yalnızca 3.4 milyar TL’si gerçekleşirken tahsilat oranı yüzde 20.8 seviyesinde kaldı.

TBMM’ye sunulan yasa teklifiyle 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ödemelerin ağustos ve kasım olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. Daha sonra ilk taksit için son tarih 6 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı. Ancak, araç sahipleri ek MTV kararının Anayasa Mahkemesi’nden döneceği beklentisiyle ilk taksit için aceleci davranmadı.

“En fazla yüzde 30’lara çıkabilir”

Vergi uzmanlarına göre, ağustos sonu itibarıyla ek MTV’nin ilk taksidi için hedeflenen 16.3 milyar TL’nin yalnızca 3.4 milyar TL’si tahsil edildi. Bu tutarla tahsilat oranı yüzde 20.8’de kalırken, ilk taksitte uzatılan süre yani 6 Eylül tarihi de dikkat alındığında tahsilat oranının en fazla yüzde 30’lara kadar çıkabileceği belirtildi.

Sene başında MTV’de hedeflenen tutarın 38 milyar TL olduğunu hatırlatan vergi uzmanı Mahmut Aydoğmuş, daha önce hiç bu kadar düşük oranda  tahsil edilen bir vergi kalemi görmediğini belirterek “Ek MTV’nin ilk taksidi için süre 6 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Beklentim 6 günlük ek sürede göz önüne alındığında ilk taksit için toplam tahsilat oranının yüzde 30’da kalması yönünde. Öte yandan, kişisel kanaatim AYM’nin ek MTV’yle ilgili kararının bu kez iptal yönünde olmayacağı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir