Tuzlaspor’dan Ali Koç’a tepki: Yapmış olduğu algı, fırıldaklıktır

Ali Koç, Fenerbahçe Divan Kurulu’nda gazeteci Murat Ağırel’in Tuzlaspor ile ilgili iddialarını takım ismi vermeden gündeme getirdi. Koç, TFF’nin kara para aklama ve illegal bahis iddiaları için harekete geçmesi yönünde çağrıda bulundu.

Tuzlaspor Kulübü’nden “Fırıldak Ali” başlıklı açıklamada, Fenerbahçe’nin Laime Diack transferine yönelik iddialar gündeme gelirken, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a bir takım sorular soruldu.

‘OLGUN PEKER’ İDDİASI

Ayrıca Tuzlaspor’un açıklamasında Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Makedonya Ligi takımlarından FC Shkupi’nin başkanı Olgun Peker’e transfer parası aktardığı iddia edildi.

İşte Tuzlaspor’un açıklaması:

“Fenerbahçe’de Başkanlık görevini ifa eden Ali Koç, 05.11.2023 tarihinde Kulübümüz aleyhine yapılan hukuki dayanaktan yoksun karalamalara destek vermiştir. Önemle belirtmek isteriz ki, daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamasında Halk TV’de Murat Ağırel’in Passolig hakkındaki bilgisizliği nedeniyle bu talihsiz açıklamalara yer verdiğini belirtmiştik.

‘İSPATI PASSOLİG KAYITLARINDA’

Fenerbahçe Başkanı tarafından bu mesnetsiz karalamalara destek verilmesini hayretle karşılamaktayız. Ali Koç tarafından her ne kadar bu konunun TFF tarafından dikkate alınmadığını belirtmişse de, Kulübümüz aleyhine kesin nitelikte belge ve bilgi olmaksızın açıklama yapılamayacağı hukukumuzun temel ilkeleri kapsamında her türlü izahtan varestedir. Kaldı ki, yapılan karalamaların aksinin ispatı mümkün olup Passolig kayıtlarında mevcuttur. Bu nedenle gerekli araştırmaların yapılması için görevlileri göreve davet etmiştik.

LAMİNE DİACK TRANSFERİ

Aynı tutumu Fenerbahçe tarafından Lamine Diack transferi hakkında da beklemekteyiz. Nitekim söz konusu futbolcu Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Kulübümüz Başkanını aramak suretiyle “Başkanım bırak oyuncuyu alalım, biz bu oyuncuyu oynatacağız, sonrasında sonraki satıştan payını ben size ödeyeceğim” demesi üzerine cüzi bir transfer bedeliyle Fenerbahçe’ye transfer olmuştur. Fakat ne var ki Fenerbahçe, oyuncuyu tek bir antrenmana dahi sokmaksızın ardışık transfer ile birkaç gün İçerisinde Ankaragücü’ne transfer etmiştir. Futbolcunun ardışık bu iki transferinin FIFA ve TFF tarafından yasaklanan ve sonucu transfer yasağı cezasına kadar uzanabilen bir “köprü transfer” olduğu ve ardışık bu transferden dolayı TFF tarafından Fenerbahçe’ye disiplin cezası uygulanması gerektiği hususu her türlü izahtan vareste olup, asıl incelenmesi gereken husus budur!

‘GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK MAKSATLI’

Trabzonspor mağlubiyetinin gündemini değiştirmek maksatlı, Kulübümüz aleyhine asılsız karalamalara dahil olan Fenerbahçe’nin öncelikli olarak kendi yaptığı talimata aykırılıklar ve disiplin ihlalleri ile ilgilenmesi gerekmektedir. Her fırsatta TFF’nin kendisine karşı olduğunu iddia eden Ali Koç’un TFF’nin Fenerbahçe menfaatine hiç hareket etmiyormuş gibi kamuoyunda karşı yapmış olduğu algı fırıldaklıktan başka bir şey değildir.

ALİ KOÇ’A YÖNELİK SORULAR

Asıl araştırılması gereken ve cevaplarının verilmesi gereken sorular şunlardır: Lamine Diack’ı henüz transfer etmeden Ankaragücü ile kapalı kapılar ardında transferi hususunda anlaştın mı Fırıldak Ali?

Bu transferden elde ettiğin 450.000 Avro geliri Fenerbahçe’nin kasasına mı yoksa beraber işler tuttuğun ve kirvesi olduğun Olgun Peker’e mi aktardın Fırıldak Ali?

Oyuncunun Nantes Kulübüne 2.4 milyon Avro bedelli transferinden elde ettiğin pay ile Olgun Peker’le beraber Belçika’da hangi kulübü satın aldınız Fırıldak Ali?

Olgun Peker’in sahibi olduğu Skupi kulübü ile ne bağlantın var, kirvenle oralarda ne işler yapıyorsun Fırıldak Ali?

Senden yaşça büyük, Fenerbahçe’ye sayısız katkıları olan 84 yaşındaki Sn. Ogün Altıparmak’ a söylediğin sözler saygısızlık değil midir Fırıldak Ali?

‘RESMİ BELGELERİ PAYLAŞACAĞIZ’

Bilindiği üzere TFF Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı’nın Mükerrer 11. Maddesine göre aynı futbolcunun iki ardışık transferinin 16 haftalık bir süre içinde gerçekleşmesi durumunda, bu iki transferde yer alan tarafların bir Köprü Transfer işleminde yer almış olduğu kabul edilir ve ilgililer hakkında Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır. Bu hususta TFF tarafından Fenerbahçe aleyhine herhangi bir disiplin soruşturması açılmamasına karşın, devamlı surette TFF’nin Fenerbahçe aleyhine hareket ettiği algısı yaratman fırıldaklık değil midir Fırıldak Ali?

Bu hususa dair elimizdeki resmi belgeleri yakında kamuoyu ile paylaşacağımızı bildiririz. Kamuoyuna saygılarımızla.”

Ali Koç ne demişti?

Murat Ağırel’in iddiasını hatırlatan Koç, şunları kaydetmişti:

“Selahattin Baki’nin açıklama yapacağı konular, 10. haftadaki maçlarla alakalıydı. Yaşadığımız talihsiz sakatlıklar nedeniyle açıklamamızı beklettik. İyi ki de bekletmişiz. Çok fazla şey gelişti. 10. hafta oynanan maçlar vardı, Çaykur Rizespor 0-Galatasaray 1, Pendikspor 0-Fenerbahçe 5. Zaten sıkıntılarımız vardı, ilk 7 haftadaki hakem hataları bir sezona bedel demiştik. Pendikspor maçında da Ferdi’ye yapılan hareket var. Sonrasında İsmail Kartal hocamız, maç sonrasında yaptığı açıklama nedeniyle PFDK’ye sevk edildi. Son derece iyi niyetli, saygısızlık barındırmayan bir açıklamaydı. Bu durum bardağı taşıran damla oldu. 31 Ekim Salı günü bir televizyon kanalında Murat Ağırel isimli bir program sunucusu, futbol ve kara para açıklamalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Temiz futbol hepimizi ilgilendirir. Bu iddiaların TFF tarafından ele alınış biçimi bizi ilgilendirir. Bizim birçok başvurumuz var. Aslında oradaki tutumları da buradaki tutumlarıyla paralel. TFF bu programla ilgili ‘Bizi bağlamaz’ açıklaması yaptı. Sonra İzmir’de ‘Hakem çetesi’ diye bir haber yapıldı. Bir boşanma haberiydi ama detayı çok fazla. 3 Kasım Cuma günü 27 yıllık yardımcı hakem Kemal Yılmaz, meslekten istifa ettiğini açıkladı. İstifa gerekçeleri, bizim hep işaret ettiğimiz konuları doğrular nitelikteydi. Fenerbahçe’ye karşı kurulan düzenin deşifresiydi. Sadece bu mektup bile, hakemlik müessesini dibinden değiştirecek niteliktedir. Verilen cezalar, atamalar ile hakemlerin özgür, adil karar vermesi engelleniyor diyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir