JPMorgan Asset Yönetimi’nden Lebovitz, ‘finansal bir kaza’ riskinin büyüdüğünü söyledi

ABD tahvil piyasasında sadece getiri seviyesi değil, getirilerin artış hızı da birçok yatırımcıyı endişelendiriyor.

Son iki çeyrek boyunca uzun vadeli borçlanma maliyetleri 2007’den beri en yüksek seviyelere sürekli olarak yükseldi ve herhangi bir endişe duvarı veya ekonomik zayıflama belirtisi gözetmeksizin yukarı doğru tırmanmaya devam ediyor.

JPMorgan Asset Management’dan David Lebovitz “Oranlar bu şekilde yükselmeye devam ederse, finansal bir kaza olacak. Bir şey kırılacak ve bu da Fed’i ters yönde hareket etmeye zorlayacak. Hisse senedi piyasası, Fed’in 2024’te faizi indirmek için indireceği fikrini benimsemiş görünüyor” dedi.

Bugün 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri, sona eren üçüncü çeyrekte 70 baz puanın üzerinde çıkan çarpıcı bir yükselişin ardından yaklaşık %4,7’yi test etti.

Lebovitz “Bu endişe verici. Tahvil piyasası uyarı işaretleri verse bile, hisse senetleri her ne sebeple olursa olsun bunu göz ardı etmeye devam ediyor” dedi.

Bugünkü tahvil piyasası hareketleri, Kongre’nin tüm olasılıklara karşı hükümeti açık tutma planını son dakikada hazırlamasının ardından dikkat çekiciydi. Sırada 1 Kasım toplantısından önce gelecek olan Ekim son haftasının maaşlar raporu ve gelecek haftanın enflasyon raporu var.

CFRA’dan Sam Stovall, “Kısa vadeli piyasada fazla kötümserlik olduğunu düşünüyorum” dedi. Bölgesel bankalar gibi sorunlu bölgelere gönderme yaparken ve S&P 500’ün 4.200 seviyesini yeniden test etme olasılığını göz ardı etmedi.

Bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir