Emeklilere Ara Zam Var Mı? İşte Yanıtı!

Türkiye’de, 16 milyon düzeyinde emekli bulunuyor. Emeklilerin önemli bölümünün, günden güne ağırlaşan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle beli büküldü.

Gelirler eridi, giderler katlandı. Yalnızca son üç ayda temmuz, ağustos ve eylülde enflasyon yüzde 25,11 oranında arttı. Bu üç ayda gerçekleşen yüksek enflasyon nedeniyle çalışanların ve emeklilerin alım gücü dörtte bir oranında geriledi.

Çarşıda pazarda yangın durdurulamıyor. Temel gıda maddelerinin fiyatı aldı başını gitti. Başta emekliler olmak üzere milyonlar, sağlıklı beslenmeyi bir yana bırakın, karnını doyurmanın derdine düştü.

MİLYONLARIN GÖZÜ ANKARA’DA

Emeklilerin gözü kulağı, maaş zammı ve olası ikramiye için doğal olarak Ankara’ya ve iktidara çevrildi.

Emekli zammı konusunda peş peşe açıklamalar geliyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli, 1 Ekim’de Meclis’in açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bahçeli, bir gazetecinin, “emekli maaş artışına yönelik yetkililerle herhangi bir görüşmesinin olup olmadığı”nın sorulması üzerine, “Bizim özel bir görüşmemiz olmadı ama Cumhurbaşkanlığı hükümeti çok yönlü bir çalışma içerisinde. Zannediyorum kısa sürede sonuç verir” dedi.

BAHÇELİ VE ŞİMŞEK’İN VURGUSU

Bahçeli, partisinin Salı günkü ilk Meclis grup toplantısında da emeklilerle ilgili mesaj verdi. Bahçeli’nin, emeklilerle ilgili vurgusunun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eski Bakan Nureddin Nebati’den görevi devraldığı gün yaptığı konuşmada öne çıkan vurguyla örtüşmesi dikkat çekti.

Bahçeli, hayat pahalılığının günden güne arttığını belirterek, “Sayıları 16 milyonu bulan emeklilerimizin insanca ve huzur içinde yaşayacakları bir ücret düzeyine kavuşmalarından başka seçenek kalmamıştır” dedi.

Haziran ayının başına gidelim. Şimşek, devir teslim töreninde, ekonomiyle ilgili şu güçlü mesajı yine “seçenek” ya da “seçeneksizlik” üzerinden vermişti:

“Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır.”

Bu vurgunun ardından ekonomide, çok tartışılan ve krizi derinleştiren, milyonları yoksullaştıran “heterodoks” anlayış yerini “Ortodoks” anlayışa (Şimşek’in deyişiyle rasyonel zemine) bıraktı.

Peki, mevcut sefalet ücretleri, emeklilerin insanca ve huzur içinde yaşayacakları bir ücret düzeyine yerini bırakabilecek mi? Ne zaman?

ZAM HAZIRLIĞI NE DURUMDA?

Bahçeli’nin mesajı sonrasında ekonomi yönetiminin nabzını tuttuk. Ekonomi yönetimi, emeklilere yeni yılda, 1 Ocak’tan geçerli zam yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. En düşük maaş alanlara yönelik özel bir artış ya da zam gündeme gelebilir.

Peki, yılbaşından önce ara zam ya da 29 Ekim’de ikramiye… Bu iki konuda çalışmanın bulunmadığı ifade edildi.

İhtiyatı elden bırakmayalım, “bugün itibarıyla bir çalışma yok” diyelim. Çünkü, belki de iktidar ekonomi yönetimine talimat verebilir ve emekliler insanca huzur içinde yaşayacakları bir ücrete kavuşur. Milyonların dileği ve beklentisi gerçek olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir