Dövizle kira sözleşmesi yapanlar dikkat! Bir anda borçlu kalabilirsiniz

Bu durumda, sözleşmenin imzalanmasından sonra döviz kurundaki değişiklikler nedeniyle alacaklı olan taraf, borçlu duruma düşebilir.

Dövizle kira sözleşmesi yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Dövizle kira sözleşmesi yapmadan önce, bu sözleşmelerin yasal olup olmadığını ve olası riskleri iyice değerlendirin.

Sözleşmeyi imzalamadan önce, sözleşmenin Türk Lirasına çevrilme ihtimalini ve bu durumdaki haklarınızı avukatınızla görüşün.

Sözleşmede, döviz kurundaki değişikliklerin nasıl yansıtılacağı konusunda açık bir hüküm bulunmasını sağlayın.

Dövizle kira sözleşmesi yapanlar için hukuki süreç

Dövizle kira sözleşmesi yapanlar, anlaşmazlık durumunda mahkemeye başvurabilirler. Mahkeme, sözleşmenin yasaya aykırı olduğunu tespit ederse, sözleşmeyi Türk Lirasına çevirebilir. Bu durumda, sözleşmenin imzalanmasından sonra döviz kurundaki değişiklikler nedeniyle alacaklı olan taraf, borçlu duruma düşebilir.

Yargıtay’ın verdiği kararlar

Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, 2022 yılında verdiği bir kararda, dövizle kira sözleşmesinin yasaya aykırı olduğunu ve sözleşmenin Türk Lirasına çevrilebileceğini hükmetmişti. Bu kararda, sözleşmenin dövizle yapılmasının tarafların iradesine bırakılmadığı, yasal bir zorunluluk olduğu vurgulandı.

Yargıtay, 2023 yılında verdiği bir başka kararda ise, dövizle kira sözleşmesinin TL’ye çevrileceği tarih konusundaki belirsizliği giderdi. Bu kararda, sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle TL üzerinden yeni bir belirleme yapılabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir