CHP teşkilatlarından İzmir’de “atama usulüne” tepki

CHP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay‘ın ismini toplam altı saat süren MYK ve PM toplantıları ile belirledi. Genel Merkez’in, “Dengeli liste” düşüncesi doğrultusunda büyükşehir için belirlenen Cemil Tugay’ ın yanı sıra İzmir’in 30 ilçesinin adayları da belirlendi. CHP Lideri Özgür Özel, “Değişim nerede?’ diyen İzmir’e baksın” ifadelerini kullanırken CHP, İzmir’deki 21 ilçede adaylarını değiştirdi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; CHP’nin İzmir mesaisi Pazar günü başladı. Edinilen bilgiye göre, CHP Lideri Özgür Özel ile Cemil Tugay, Pazar günü bir araya geldi. Görüşmede Özel’in, Tugay’a, “Seni İzmir Büyükşehir Belediye adayımız olarak görmek istiyoruz” dedi. Tugay’ın onayının ardından iki isim, Pazartesi günü MYK toplantısından önce bir kez daha buluştu. Genel Merkez’de gerçekleşen görüşmede İzmir’in ilçeleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Atama usulü

İlçe adaylarına parti içinden en sert tepki Karaburun İlçe Teşkilatı’ndan geldi. Ankara’ya gelen teşkilat üyeleri, karardan geri dönülmezse toplu istifa edeceklerini ifade etti. Öte yandan çok sayıda ilçenin de karardan geri dönülmesi talebini Genel Merkez’e ilettiği ifade edildi.

Adaylardan dokuzu kadın

CHP’nin İzmir’de açıkladığı 30 ilçe adayından dokuzunu kadın adaylar oluşturuyor. Adayların 12’sinin ise 40 yaş ve altında olduğu biliniyor. CHP’nin İzmir adaylarının altısının eğitim durumu yüksek lisans iken 15 adayın eğitim durumu lisans, beş adayın eğitim durumu lise, bir adayın eğitim durumu ortaokul, bir adayın eğitim durumu ise ön lisans mezunu düzeyinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir