Bir bardak suya yüzde 120 zam… Tüketici artık ona yöneliyor

Döviz ve akaryakıt maliyetlerini sebep göstererek fiyat artıran su üreticileri, zam oranlarını geçtiğimiz bir yılda yüzde 100’ün üzerinde gerçekleştirdi.

En fazla zam yapılan ürün bu nedenle küçük paketli sular oldu. Geçen yıl 500 ml’lik bir pet şişede bulunan suyun fiyatı 2 ila 5 TL arasında değişirken, bugün 10 TL’ye kadar yükseldi. Öyle ki, semt ve market farkına göre su şişelerinin 15 TL etiketi taşıdığı dahi görüldü. 5 litrelik suyun fiyatı da markaya göre değişmekle birlikte 20 ila 40 TL arasında olabiliyor. Öte yandan 330 ml’lik cam şişe de satılan suların fiyatı ise 25,50 TL’ye kadar yükseliyor.

SUYUN MALİYETİ 10 TL

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre öte yandan 120 ila 140 TL arasında bulan 19 litre damacana fiyatında suyun gerçek maliyeti 10 TL civarında. Bu tabloya göre, kalan tutarın paketleme, depolama, işçilik, akaryakıt gibi gider kalemlerinden oluştuğu görülüyor. İçecek Üreticileri Derneği verilerine göre, geçen yıl aynı dönemde 19 litrelik damacana suyun ortalama fiyatı 45 TL iken bugün 120 TL oldu. Böylelikle, son bir yılda damacana suya tam yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldığı görüldü. Yapılan hesaplamalar ile 19 litrelik damacanadan, 200 ml hesabıyla 95 bardak su çıkıyor. Böylece yeni zamlarla birlikte damacanadaki suyun 1 bardağının fiyatı 2 TL’ye yaklaştı. Ambalaj küçüldükçe de fiyat arttı.

ARITMAYA TALEP ARTTI

Su dağıtım bayileri, su maliyetinden çok pet ve dağıtım maliyetlerinin arttığını ifade ediyor. Beylikdüzü’nde bir markanın su dağıtımını yapan Eşref Aksu “Tüm su gruplarında geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde zam var. Biz dağıtıcılar küçük kâr marjları ile çalışıyoruz. Bu nedenle bizim kazancımız düşük. Su üreticilerinin ne kadar kazandığını bilemeyiz. Ama fiyatların arttığı malum. Fiyat yükselince satış azalıyor. İnsanlar bu paraları vermek yerine arıtma cihazına geçiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir