Araç alacaklara son 1 ay uyarısı! İşte piyasadaki en düşük sıfır otomobil

Milliyet.com.tr/ 2023 yılının sonlarına doğru firmalar ellerindeki stokları eritmek için kampanyalarını hızlandırmıştı. Yeni yılın gelmesiyle de firmalar, cazip fırsatlar sunmaya devam ediyor. Peki 2024 yılı üretimli araçlar piyasaya sürüldü mü? İşte detaylar…

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Sonbahar ayları itibarıyla oluşturulan uygun zemin ve düşen talep neticesinde ikinci el ve sıfır otomobil fiyatlarında %15 ile 20 arası indirimler fiyatlara yansıyarak cazip kampanyalar düzenlenmeye başladı.

Süreç içerisindeki daha önce milliyet.com.tr’ye yaptığımız açıklamalarda kampanyaların yıl sonuna kadar süreceği, stok adedine göre 2024 yılı ilk aylarına kadar uzayabileceğini ve yeni yılda otomobil fiyatlarının bir miktar artabileceğini öngörmüştük.

‘KAMPANYALAR İÇİN SON 1 AY’

Geldiğimiz noktada ocak ayı itibarıyla stoku azalmış ya da tükenmiş modellerde kampanyalar sonlanırken, stok adedi yüksek modellerde kampanyalar halen devam ediyor. Bu araçlardaki kampanyalar ise en fazla 1 ile 1,5 ay içerisinde sonlanacaktır.

İŞTE PİYASANIN EN UCUZ SIFIR ARACI!

Sıfır otomobil pazarında en ucuz fiyatlama 813.000 TL ile Kia Picanto modeline ait. Seat Ibıza, Fiat Egea, Opel Corsa ve Citroen C3 modelleri piyasada satışa sunulan en ucuz otomobiller olarak göze çarpıyor.

2024 MODEL ARAÇLAR PİYASAYA GELDİ Mİ?

2023 model bazı araçların stoklarının henüz planlanan seviyenin altına gelmemesi ve otomotiv pazarında beklenen daralma gibi sebeplerle bu yıl otomotiv arzının 2023 yılına göre daha sınırlı olacağını öngörüyoruz.

Dolayısı ile sınırlı sayıda markada 2024 model otomobil satışa sunulmuş durumda. 2024 model araçların tam manasıyla piyasada yer etmesi şubat/mart aylarını bulabilir. 2023 sıfır otomobiller yeni yılda bir miktar zamlanırken, 2024 model araç fiyatları da birkaç marka hariç henüz açıklanmamış durumda.

‘LİSTE FİYATLARINDA ARTIŞLAR VAR’

Aralık ve ocak fiyatları kıyaslandığında yapılan indirim oranlarının azaldığını, aralık ayına kıyasla fiyatların bir miktar arttığını görmekteyiz. Öte yandan yeni yıl ile birlikte liste fiyatında artışa giden markalar da var. 1 aylık süre zarfında stokların azalmasıyla indirimli fiyatlar sonlanarak liste fiyatları geçerli olacaktır.

FİYATLAR DAHA DA ARTAR MI?

Döviz kurunda artış olduğu takdirde yıl içerisinde liste fiyatlarında da artışlar görebiliriz. Ancak fiyat artışları olsa dahi rekabet, pazardaki daralma beklentisi ve alınan tedbirler gibi sebeplerle hızla ve olağan dışı değil, kabul edilebilir oranlarda olacaktır.

2023 YILI ÜRETİMLİ ARAÇ MI ALINMALI, YOKSA 2024 MODELLER BEKLENMELİ Mİ?

2023 yıl sonu fiyatlarının tüketici açısından cazip olacağını ve otomobil almak isteyen kullanıcıların faydalanabileceğini daha önceki basın bilgilendirmelerimizde söylemiştik. Sadece fiyat anlamında düşünüldüğünde kasım ve aralık aylarında otomobil alan kullanıcıların geneli ocak ayında alan vatandaşlarımıza göre daha avantajlı fiyatlarla otomobil sahibi oldular.

2024 model araçların şubat/mart aylarında piyasaya gireceği ve maliyetlerinin o günkü döviz kuru ile belirleneceği düşünülürse, 2023 model araç fiyatları daha cazip konumda kalabilir. Elbette bazı modellerde değişen kasa, gelişen teknoloji gibi faktörler de söz konusu. Otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız bu bilgileri bütün olarak değerlendirerek, bütçe ve ihtiyaçlarına göre karar verebilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir