Altın fiyatlarında düşüş! Gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını bugün ne kadar oldu? 23 Ocak 2024 altın fiyatları…

Yatırım araçlarının başında gelen altın, güne düşüşle başladı.

Dün 2067 lirayı görerek zirve tazeleyen gram altın bugün ise Foreks piyasalarında saat 11.18 itibariyle 2062 TL seviyesinden başladı.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 3 bin 372 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 873 liradan satılıyor.

ONS ALTIN NE KADAR OLDU?

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,5 değer kazancıyla 2 bin 30 dolar seviyesinde dengelendi.

Analistler, ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” senaryolarının güç kazanmasının varlık fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirterek, merkez bankalarının gelecek dönem olası adımlarına ilişkin fiyatlama çabalarının devam etmesi nedeniyle emtia fiyatlarında yön arayışının sürdüğünü bildirdi.

Para piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) bu ayki toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, Bankanın martta faiz indirime başlama ihtimali yüzde 43 ile fiyatlanıyor.

PİYASANIN GÖZÜ AÇIKLANACAK VERİLERDE

Orta Doğu’da devam eden jeopolitik risklerin yatırımcıların odağında bulunduğunu belirten analistler, bu hafta takip edilecek yoğun veri gündeminin yanı sıra ABD’nin geçen yılın son çeyreğine ilişkin büyüme verileri ile aralık ayına ilişkin kişisel tüketim harcamaları verilerinin Fed’in gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini ifade etti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ABD’de Richmond Fed imalat sanayi endeksi ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini dile getirerek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 20 ve 2 bin 10 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir