Sudan’da çatışmalar ateşkese rağmen sürüyor: Siviller tahliye bekliyor

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da ordu ve paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında başlayan çatışmalar, üçüncü kez uzatılan 3 günlük ateşkese rağmen başkent Hartum’da düzenlenen hava saldırıları ile devam etti.

Hava saldırılarına ilişkin açıklama yapan Sudan ordusu, saldırılarda HDK’nin hakim olduğu bölgelerin hedef alındığını duyurdu.

SAVUNMA BAKANLIĞI: 124 KİŞİ DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Taraflar, ateşkesin uzatılmasında anlaştıklarını duyurmalarına karşın, çatışmalar şiddetlendi. Hartum’da çok sayıda sivil, tahliye için bekliyor.

Türkiye Savunma Bakanlığı, Pazartesi gününün ilk saatlerinde 124 kişinin daha uçakla tahliye edilerek Ankara’ya getirildiğini duyurdu.

PORT SUDAN ÜZERİNDEN EN AZ 5 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Sudan’ın Kızıldeniz’e açılan büyük limanı da tahliye çalışmalarının merkezlerinden biri. Buradaki tahliye operasyonunu takip eden BBC muhabiri Lyse Doucet, Port Sudan kentinin krizin kritik noktalarından biri haline geldiğini bildirdi.

Doucet, Suudi Arabistan’ın Cidde limanından çıkan bir tahliye gemisi ile Sudan’a ulaşanları izledi. Hartum’dan kaçan sivillerle dolu alan liman kentinde Suudi Arabistan savaş gemileriyle 100 farklı ülkeden en az 5 bin kişi tahliye edildi.

‘ÇOK RİSKLİ OLMASINA KARŞIN GIDA İÇİN DIŞARI ÇIKIYORUZ’

Öte yandan, 30 Nisan Pazar günü ateşkesin uzatıldığı açıklaması öncesi Sudan ordusu, HDK güçlerine hava saldırıları düzenledi. Başkentte mahsur kalan bir akademisyen olan Hamid Halafallah, bombalamanın kaldıkları binaya yaklaştığı anlarda, pencerelerden uzak bir noktada toplandıklarını anlattı. Halafallah, bomba seslerinin uzaklaştığı saatlerde ise çok riskli olmasına karşın gıda ihtiyacı için dışarı çıktıklarını kaydetti.

Tıbbi malzeme içeren bir ilk yardım uçağı da dün ülkeye inebildi. Kızıl Haç tarafından planlanan uçuş Port Sudan kentine gerçekleşti. Örgüt Hartum’a yardım ulaştırabilmek için, güvenlik garantisine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Ne olmuştu?

Başkent Hartum’da 15 Nisan’da Sudan ordusu ve paramiliter HDK liderleri arasında Sudan’ın nasıl yönetilmesi gerektiği ve sivil yönetime geçiş süreci konusunda çıkan anlaşmazlıkların ardından sokak çatışmaları patlak verdi.

Ana anlaşmazlık noktalarından biri, 100 bin kişilik HDK’yi orduya dahil etme planları ve daha sonra yeni gücü kimin yöneteceği. Çatışmalar, HDK üyelerinin ülke çapında yeniden konuşlandırılması nedeniyle günlerce süren gerilimin ardından başladı. Ordu bu adımı bir tehdit olarak görüyordu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir