SON GELİŞME! EYT’de staj sayılacak mı? Staj yapanlar EYT kapsamına alınacak mı? Bakan Bilgin açıkladı…

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Böylece prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar emeklilik hakkı elde edecek. Yasada EYT staj ve çıraklık sigortasıyla ilgili düzenleme ise yapılmadı.

Staj mağdurları, staj ve çıraklık sigortasının EYT’de başlangıç kapsamına alınıp alınmayacağını merak ediyor. EYT ile ilgili merak edilenler arasında staj sigortası da yer alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı. Peki EYT’de staj sayılacak mı? Staj yapanlar EYT kapsamına alınacak mı?

EYT’DE STAJ SAYILACAK MI?

Bilgin, “Staj mağduru, kavramı doğru değil, staj mağduru yok. Çünkü prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? Patronları kim? Kendi adlarına sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları doğru kullanalım” diye konuştu.

STAJ YAPANLAR EYT KAPSAMINA ALINACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçici işçiler dosyasının hafta içerisinde Meclis gündemine alınacağını ve sorunun çözüleceğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AKP Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, geçici işçilerle ilgili düzenlemenin hafta içerisinde Meclis gündemine geleceğini belirtti. Emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) sonra geçici işçiler konusuna el atacaklarını söylediğini hatırlatan Bilgin, “Tahmin ediyorum bu hafta Meclis gündemine alınır. Geçici işçi sorununu çözüyoruz. Dosya önümüzde. Ele aldığımız her konuyu çözerek dosyayı kapatıyoruz. EYT’den sonra geçici işçiler demiştim. Şimdi de Meclis’in vereceği karar ile geçici işçiler meselesi de kapanıyor” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir