Microsoft yöneticisi anlattı: “Bill Gates’ten öğrendiğim 3 önemli kariyer dersi”

Microsoft’un eski İK Başkan Yardımcısı Chris Williams, teknoloji devinin kurucu ortağı Bill Gates’in neyin önemli olduğunu bulma konusunda bir dahi olduğunu ve neredeyse her zaman haklı olduğunu söylüyor.

Business Insider’ın haberine göre, Gates’in doğruyu söylemeyen birini tespit edebildiğini de ekleyen Williams, birlikte çalıştığı yıllarda ünlü iş insanıyla pek çok kez birebir görüşme fırsatı bulduğunu ve bu görüşmelerden kendisine kattığı en önemli 3 şeyi paylaştı…

Chris Williams…

1. YANITLARI ARAŞTIRIN, MERAKLI OLUN

Gates’ten öğrendiği ilk dersi anlatan Williams, “İlk toplantı, Fox Software ekibinin Redmond’daki Microsoft kampüsüne varmasından birkaç gün sonraydı. Microsoft, şirket için 170 milyon doların üzerinde para ödemişti ve Bill’in ne satın aldığını görmek istiyordu.”

“Havadan sudan konuşmaların ardından stoplantının nedeni anlaşıldı. Ürünümüz FoxPro, rekabet ettiği Microsoft ürünü (daha sonra Access olarak piyasaya sürülen) Cirrus’tan çok ama çok daha hızlıydı. Bill nedenini anlamak istedi.”

“Sorumlu geliştiricinin saf bir dahi olan Eric Christensen olduğunu hemen anladı. Bill hemen Eric’e odaklandı ve tek bitlerin hareketini veya Intel 80386 talimat önbelleğinin boyutunu tartışana kadar, hızla daha ayrıntılı sorular sordu.”

“Toplantı başladığı gibi hızlı bir şekilde sona erdi. Bill başını salladı ve neredeyse kendisiyle gurur duyarak gülümsedi. Parasının karşılığını almıştı. Gitmekte özgürdük.”

“Geçtiğimiz yıllarda, Bill’in aynı türden egzersizleri defalarca yaptığını gördüm. Her zaman meraklıydı, her zaman anlamak istedi, her zaman daha fazla ayrıntı için deliyordu. Daha genç bir adam olarak yöntemi agresif ve sertti. Büyüdükçe ayrıntılara olan tutkusu hiç kaybolmadı, sadece oraya ulaşma yöntemi yumuşadı.”

“Bill ile çalıştığım süre boyunca ikimizin de büyümesini izledim. Belki çocuk sahibi olmaktı, belki daha büyük organizasyonlarla çalışmaktı, belki de yaşlandıkça daha akıllı hale geliyordu. Ama ikimiz de bu süreçte ortalığı karıştırmadan detaylara inmeyi öğrendik.” açıklamasını yaptı.

2. SORUNU VE YALANI TAKİP EDİN

Williams, ikinci ders için, “Görünüşe göre Bill, başarısızlık iki tür yanıtla sonuçlanana kadar ayrıntılar için baskı yapmayı erken öğrendi. O zamanlar gezegendeki en zengin adamın karşısında ‘Bilmiyorum’ diyecek kadar güçlü insanlar vardı. Bir de bir şeyler uydurmaya başlayanlar vardı.” 

“Bill’in yalana tepkisi neredeyse her zaman ‘bu şimdiye kadar duyduğum en aptalca şey’ oldu. Eğer çok yanlış olsaydı, bir veya iki kişisel hakarette bulunurdu: Kişinin ebeveynliğini veya eğitimini sorgulamak gibi. İkincisi, kişisel hakaretin ne kadar az yardımcı olduğuna dair geri bildirim aldıkça zamanla azaldı.”

“Ancak Bill’in yalanın kokusunu alma yeteneği, yalnızca yaşla birlikte gelişiyor gibiydi. Daha sonra sadece yüz ifadelerinden başınızın belada olduğunu söyleyebilirdiniz. Sana ‘geri çekilmen gerektiğini’ söyleyen o hayal kırıklığı bakışı.”

“Onunla birçok kez aynı odada olmak ve bu becerinin bir kısmını almamak zordu. Aynı türden işaretleri görmeye başladım. Titreşen gözlere, kararsız tona veya çaresizlik kokusuna dikkat etmeyi öğrendim. Zamanla, ‘Bilmiyorum ama öğrenip size geri döneceğim’ demektense ölmeyi tercih eden birinin yüzünü tanıyabildim.” diyor.

3. YOKTAN SENTEZLEYİN

Williams, Gates’ten öğrendiği üçüncü ders için de şunları söylüyor: “Ancak Bill’in en büyük yeteneği, bir dağınıklığı görme ve yapıyı bulma yeteneğiydi. Son derece karmaşık bir dizi gerçek ve görüşle yüzleşmek ve anlamı tam olarak belirlemek. Pek çok hiçten netliği sentezlemek.”

“Sayılamayacak kadar çok kez, Bill ile bir proje güncellemesindeydim ve bu beceriyi iş başında izledim. Takımlar onunla en az iki kez görüşürdü. Bir kez, proje başlangıcında işlerin mantıklı ve şirketin geri kalanıyla uyumlu olan iyi bir yöne gittiğinden emin olmak içindi. Ardından, hedeflere ulaşıldığını doğrulamak için yayınlanmadan kısa bir süre önce buluşacaklardı, çoğunlukla sadece Bill’in onay damgası için.”

“Bir ekip, son derece karmaşık bir dizi sorunu beraberinde getirir. Belki de çok fazla rekabetin olduğu ve pazara hitap etmek için çok çeşitli olası teknik fırsatların olduğu parçalanmış bir ürün pazarı olduğu için. Doğru yolda kilometrelerce veriye ve onlarca fikre sahip olacaklardı. ‘X’i yapıp bunu mu inşa etmemiz gerektiğine yoksa Y’ye yönelip bunu mu inşa etmemiz gerektiğine karar vermekte zorlanıyoruz’ derlerdi.”

“Bill saniyeler içinde hepsini emiyordu. Her nasılsa, bir şekilde, gerçekten önemli olan iki veya üç değişkeni bulurdu. ‘Görmüyor musun, önemli olan bu ve X yapman gerektiği açık!’”

“Bütün oda susardı ve sonra onun ne kadar haklı olduğunu anlardı. Geniş çapta anlaşmaya varılıp bir yol çizilirdi ve toplantı kısa süre sonra ertelenirdi.”

“Bunun olduğunu ilk gördüğümde, bunun sadece patronla aynı fikirde olan insanlar olduğundan emindim. Daha sonra Microsoft kültürünün bunun olmasına izin vermediğini fark ettim. Eğer yanılıyorsa, odadaki kıdemli insanlardan biri onu arardı. Saygısını kazanmış biri, ‘Bu şimdiye kadar duyduğum en aptalca şey’ diye karşılık verirdi. “

“Ama hayır, Bill neredeyse her zaman haklıydı. Gerçekten önemli olan iki veya beş şeyi bulmuştu. Denklemi değiştiren değişkenler. Ve oradan, ne yapılacağı açıktı.”

“Bunun bir nedeni, kendisinin büyük bir pazarın üstünde olan büyük bir organizasyonun tepesinde oturuyor olmasıydı. Birçoğumuzun sahip olmadığı temasları, bakış açısı ve görünürlüğü vardı.”

“Ama çoğu onun yüzündendi. Hem detayları hem de resmin tamamını tek bir karede görme becerisi. Neyin önemli olduğunu ve daha da önemlisi neyin önemli olmadığını anlamadaki dehası.”

“Bunu nasıl yapacağımı asla öğrenemediğimi itiraf edeceğim. En azından onun seviyesinde değil. Ona hayran olmayı yeni öğrendim. Ve onunla birebir zaman geçirebilecek kadar şanslıydım. Bunu kendim ve Microsoft’ta yönettiğim çeşitli ekipler için kullandım.”

“Bill Gates ile vakit geçirmekten çok şey öğrendim. Onunla aynı odada olma fırsatının bana ne öğrettiğini düşündüğümde sadece gülümsüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir