Ege Üniversitesi dünyaca ünlü 9 kuruluşun sıralamasında yer aldı

URAP “206 Üniversitenin 11 Dünya Genel Sıralamasındaki Durumu -2022” raporunu açıkladı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesindeki URAP Araştırma Laboratuvarı’nın “206 Üniversitenin 11 Dünya Genel Sıralamasındaki Durumu -2022” raporu açıklandı. 11 kuruluş tarafından yapılan üniversitelerin dünya sıralamasının değerlendirildiği raporda Ege Üniversitesi, 9 kuruluşun yaptığı sıralamalarda yer aldı. Raporda ülkemizden tüm sıralamalarda 5 üniversite yer alırken 3 üniversite 10 sıralamada, 5 üniversite 9 sıralamada, 7 üniversite 8 sıralamada ve 12 üniversite ise 7 sıralamada dünya üniversiteleri arasına girdi. Ege Üniversitesi, en fazla sıralama kuruluşunda yer alan devlet üniversiteleri ve araştırma üniversiteleri arasında 8’inci oldu.

Ege Üniversitesinin tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak dünya sıralamalarında önemli başarılar elde ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyadaki üniversiteler, ulusal ve uluslararası çeşitli sıralama kuruluşları tarafından belirli performans göstergeleri ve metriklere dayalı olarak sıralanıyor. Ege Üniversitesi, bu sıralama kuruluşları tarafından yapılan derecelendirmelerde başarı ivmesini yükseltmeye devam ediyor. URAP, WEBOMETRICS, ARWU, CWUR, LEIDEN, NTU, QS, RUR, SCI MAGO, THE ve US NEWS&WORLD REPORT kuruluşlarının yaptıkları değerlendirmeler sonucunda üniversitemiz, bu kuruluşlardan 9’unun sıralamasına girmeyi başardı. Ülkemizde en fazla sıralama kuruluşunda yer alan 8’inci devlet üniversitesi olduk. Araştırma Üniversiteleri arasında ise yine 8’inci devlet üniversitesi olduk. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamaları sürdürülebilir kılmak için Ege Üniversitesi ailesi olarak çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Üniversitemizin her alanda bir önceki günden dahi iyi olması ve uluslararası arenada tanınırlığın artması için var gücümüzle çalışıyoruz. Elde ettiğimiz başarılar, Türkiye Yüzyılı’nda hedeflediğimiz yolda bizlere motivasyon kaynağı oluyor. Katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Ege Üniversitesi 2022 yılında; URAP değerlendirmesinde 889, WEBOMETRICS değerlendirmesinde bin 66, ARWU değerlendirmesinde 950, CWUR değerlendirmesinde 892, LEIDEN değerlendirmesinde 610, RUR değerlendirmesinde 741, SCI MAGO değerlendirmesinde 639,  THE değerlendirmesinde bin 350 ve US NEWS&WORLD REPORT değerlendirmesinde bin 151’inci sırada yer aldı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir